globeDoména koupena od jednoho registrátora není stejná jako doména koupená o korunu levněji u druhého registrátora. Opravdu tomu tak je. V tomto článku Vám popíši jak je důležité dobře zvolit registrátora. Pro účel tohoto článku je slovem registrátor míněna společnost prodávající domény, a to přeprodejem nebo vlastní akreditací.

Pokud doménu máte pro komerční projekty, eshopy nebo je jinak klíčová pro vaše podnikání je třeba vhodně zvolit registrátora. Klíčové body rozhodování lze shrnout do následujících:

1) Doménu je registrovaná u registrátora nebo přeprodejce?
Spousta "registrátoru" v české a slovenské republice domény neregistrují, ale pouze domény předprodávají od akreditovaných registrátorů. Např. jediný registrátor gen. domén(com, net, org..) v ČR je pouze společnost Gransy s.r.o. tj Subreg.cz. Seznam akreditovaných registrátorů národní domény .CZ najdete na stránkách CZNICu: http://www.nic.cz/whois/registrars/list/

2) DNS servery registrátora
Každý registrátor by měl mít min. dva DNS servery. Tyto DNS servery by navíc měli být v jiných serverovnách a na jiných subnetech. Zmínku o jiném subnetu uvádím, protože např. německé domény DE nelze registrovat na DNS servery umístěné na stejném subnetu.

3) Kvalifikovaná tech. podpora 24/7
Všechny domény, které registrátor nabízí musí být doopravdy prodejné a min. dvě osoby tech. podpory musí znát jejich problematiku. Tento bod je důležitý v okamžiku, kdy doména nefunguje, nebo chcete ke své doméně zakoupit další exotickou doménu.
Ukáži Vám několik případů, kdy je doména registrovatelná pouze s nasazením max. sil a plné spolupráce zákazníka.

.AD (Andorra)
Doménu je možné registrovat pouze na ochranou známku v Andoře a na osobu/firmu trvale sídlící v Andoře.
Doménu Vám zaregistrujeme způsobem, že Vám vytvoříme ochranou známku v Andoře, nalezneme zastupující osobu a doménu zaregistrujeme.

.COM.TR (Turecko)
Po zahájení registrace je třeba doložit následující dokumenty:
- Mezinárodní ochranou známku na slovo v doméně.
- Doložení obchodního styku s tureckem
- Kontaktní údaje a sken pasu zaměstnance na pobočce v Turecku, na kterého bude doména registrována.
Po doložení všech dokumentů, však stále nemusí být doména úspěšně zaregistrována, protože oprávněnost registrace posuzuje registr.

.NO (Norsko)
- Norskou doménu může vlastnit pouze firma nebo osoba trvale žijící v Norsku. Registrátor by měl zajistit její registraci na místní zastoupení v Norsku.

Zároveň je důležité, aby tech. podpora věděla jak se provádí veškeré změny s doménami. Např.:

.CR (Kostarika)
- Změna vlastníka domény neexistuje. Doménu je třeba smazat a znovu zaregistrovat. Vše je přes dokument zasílaný pozemní poštou. Dokument musí být napsán v angličtině nebo španělštině a musíte v něm obhájit důvod smazání domény. Např. Smazání domény za účelem zisku z prodeje domény, registr neschválí.

A v neposlední řadě tech. podpora musí vždy odpovědět nejpozději do 24 hodin od obdržení požadavku.

4) Složitost změn
Složitost změn u domén by měla být max. v takové míře jakou ji požaduje registr domén. Krásným příkladem "otravování" zákazníků jsou změny u gen. domén(com, net, org..). Registry gen. domén nevyžadují žádné autorizace v případě změn ani změny vlastníka. Změnu vlastníka tedy můžete provést bez autorizace ihned a nejsou porušeny podmínky registrů. A přesto v české a slovenské republice najdete registrátory, kteří pro změnu vlastníka gen. domény vyžadují notářsky ověřené formuláře. Tento bod je opravdu důležitý v případě přepsání firmy, změny jednatele, bankrotu společnosti nebo úmrtí.

5) Je třeba se dívat i do budoucnosti
Začínající webhosteři, střední a velké firmy dnes potřebují větší množství domén a jejich účinnou správu. Nejelegantnější správa domén je přes API, EPP apod... ale mnoho i velkých registrátorů API vůbec nemá.

6) Cena
Cena domén může být nižší pouze za předpokladu, že registrátor má vlastní akreditaci nebo si vyjednal výhodnou spolupráci s akreditovaným registrátorem. Pokud navíc registrátor věnuje čas a finance do plně automatizovaného systému pro správu domén, nepotřebuje příliš zaměstnanců tech. podpory a není důvod aby zisk registrátora byl větší jak 10%. Bez těchto předpokladů registrátor nemůže na doménách vydělat nebo musí domény prodávat dráže. V Čechách jsou i kuriozity, kdy registrátor vydělává na doméně i 1000%. Počet nul je opravdu správně.

7) Administrace domén uživatelem
Registrátor by měl mít pro své zákazníky jednoduché a přehledné rozhraní, aby zákazníci nemuseli zbytečně kontaktovat tech. podporu.

8) Osobní nedostupnost zákazníka a expirace domény
Každý musíme občas odcestovat do zahraničí nebo na dovolenou. V té době se k poště většinou nedostaneme a domény mohou vyexpirovat.
Každá registrátor má na svých stránkách vyvěšené obchodní podmínky a někdy uveden i způsob co se děje s expirovanými
doménami. Níže naleznete několik možností co registrátor provede s Vaší doménou po expiraci.
I) Nic - Doména běžným způsobem vyexpiruje a následně je volná k registraci.
II) Registrátor převezme doménu do svého vlastnictví
III) Registrátor umístí doménu do dražby(velmi běžné u zahraničních registrátorů)
IV) Registrátor požaduje neoprávněně vysokou částku za obnovení domény. Poexpirační obnovení domény je opravdu dražší, max. však do 10 násobku běžné ceny. Obnovení gen. domény by tedy nikdy nemělo být dražší než 2500 Kč.
V) Doména je ihned smazána
VI) Kombinace všech těchto bodů

9) Nekalé praktiky registrátora
O nekalých praktikách registrátora se vždy dozvíte až když je pozdě, ale rozhodně nebudete první postižený a tak lze recenze registrátorů dohledat na internetu.
Mezi nekalosti patří např.:
I) Email registrátora v kontaktu vlastníka domény. Transfer domény může být tedy nemožný v případě nedostupnosti registrátora.
II) Pouze emailová tech. podpora
III) Zablokování transferu domény dva měsíce před expirací
IV) Levná registrace, drahé prodloužení.
V) Registrace domény, kdy vlastník domény je registrátor. V tomto případě nemyslím lokální zastoupení, ale nekvalitní postup při registraci. Krásný příklad je ruská doména.

Cena domény je důležitá, ale rozhodně to není první věc, kterou musíte řešit při výběru registrátora. Ať se daří!